صنایع ایران

آشنایی با صنایع مختلف ایران

صنایع ایران

آشنایی با صنایع مختلف ایران

پیوندهای روزانه
پیوندها
  • ۰
  • ۰

هماهنطور که میدانید تبلیغ در شبکه های اجتماعی مثل face book، instagram، twitter، روزنامه های کثیر الانتشار، مجلات، تلویزیون (به طور کلی مطبوعات) بهینه سازی موتورهای جستجو، سایت های اینترنت از جمله روش های اثرگذار در زمینه بازاریابی هستند. از کلیه روش های تبلیغاتی ذکر شده با هدف حفظ و بهبود ارتباط با مشتریان استفاده می شود تا سود مناسب از ارتباط با مشتریان برده شود.

اما عده ای از صاحبان مشاغل بدون برنامه ریزی و حتی دلایل لازم و کافی و تحقیقات بازاریابی درشهر های ایران از این روش های تبلیغاتی استفاده می کنند و می خواهند به سرعت هم نتیجه مطلوب را بگیرند ولی حتی جواب بسیاری از سوالات مهم و اساسی را در این زمینه و هدف های مربوط به آن را نمی دانند. مانند:تحقیقات بازاریابی در شهر های ایران


دلیل استفاده ازتحقیقات بازاریابی درشهر های ایران در زمینه بازاریابی چیست؟


برای هر یک از این روش های تبلیغاتی باید چه مقداری هزینه کنیم؟


هر یک از روش های تبلیغاتی چه مقدار در فعالیت ما نتیجه دارد؟


لازم به ذکر است که برای پاسخ گویی به هر یک از سوالات بالا باید به اولین لایه در بازاریابی بسیار دقت کنیم چنانچه به اولین لایه در بازاریابی به خوبی دقت نکینم سرمایه مربوط به صاحب آن شغل به هدر میرود.


تعریف نخستین لایه بازاریابی عبارت است از درک مناسب از نیاز و خواستگاه های مربوط به آن بازار خاص و مشتریانش. اولین لایه در روند عملیات بازاریابی تحقیقات بازاریابی Marketing research است. کلیه اطلاعاتی که از تحقیقات بازار در شهرهای ایران به دست می آید بهترین وسیله برای تصمیمات و تعیین خط مشی برای صاحبان مشاغل است.


بیشترین کسب و کارهایی که نیاز به تحقیقات بازار دارند کسب و کاری جدید یا Start-up هستند تا بتوانند با فهم درست از بازار و مشتریانشان فعالیت کنند.


با کمال تاسف عده زیادی از کارآفرینان که به تازگی وارد یک بازار می شوند بدون این اطلاعات و داشتن فهم عمیق از بازار و فقط با در دست داشتن تنها یک ایده به بازار وارد می شوند و تمایل دارند که در آن سهیم باشند و فعالیت کنند، که همین موضوع باعث شکست عده ای از صاحبان مشاغل می شود.


چنانچه تحقیقات بازاریابی در شهرهای ایران انجام و اجرا نگردد استفاده از تبحر در فروش و مذاکرات کارآمد نیست. یعنی اثر تبلیغات در مذاکرات و فروش مشروط به داشتن فهم عمیق و کامل از بازار و مشتریانش است. این موضوع به قدری حائز اهمیت است که تعدادی از شرکت ها بطور گسترده و عمیق در این حوزه تحقیق و تفحص می کنند و اطلاعات جمع آوری شده مربوط به مشاغل را برای صاحبان مشاغل ارائه و تجزیه و تحلیل می نمایند.


مثال:فرضا شما یک شرکت تولیدی هستید و در نظر دارید برای محصول تولیدی خود تحقیقات بازاریابی انجام دهید.


تحقیقات بازاریابی دارای ۴ بعد است که ۴ C نام دارد که این ۴ C عبارت است از:


گام اول: پیدا مشتریان مربوط به آن محصول تولیدی در طول تحقیقات بازاریابی در شهر های ایران(مثلا تولید روغن موتور)(customers):

در این گام مشتریان و یا customers بطور کامل شناسایی و بررسی می شوند:


ابعادی که باید در هر مشتری تحقیق شود:


۱)    تحقیق درباره اینکه مشتریان چه نیازها و خواسته هایی دارند


۲)    تحقیق درباره مقدار تقاضای مشتریان از این محصول


۳)    تحقیق درباره عوامل تاثیرگذار بر روی تقاضای مشتریان


تمامی مشتریان این محصول رانندگان وسایل حمل و نقل سنگین و سبک هستند


لازم به ذکر است در این گام شما باید اطلاعاتی در مورد میزان مصرف تمامی مدل های ماشین ها را در دست داشته باشید


گام دوم: پیدا کردن رقبا  (Competitors) در این صنعت در طول تحقیقات بازاریابی درشهر های ایران:


در وضعیت مربوط به رقبا موارد زیر بررسی می گردد.


۱)    رقبا چه سهمی از بازار را دارند؟


۲)    رقبا در ذهن مشتریان چه جایگاهی دارند؟


۳)    نقاط ضعف و نقاط قوت رقبا چیست؟


در این گام شما می بایست کلیه تولیدکنندگان روعن موتور را بشناسید مثلا شرکت ایرانول و یا بهران. با توجه به صورت های مالی مربوط به این شرکت ها مقدار تولید روغن موتور و مقدار فروش آن را محاسبه کنید. چنانچه نتوانستید به صورت های مالی شرکت مورد نظر دست پیدا کنید باید از طریق تهیه پرسشنامه و پخش کردن آن ها در بازار این اعداد و اطلاعات را بدست آورید تا بتوانید متوجه شوید رقبایتان به طور تقریبی چه سهمی از بازار را دارند.


گام سوم: بررسی وضعیت خود شرکت در طول تحقیقات بازاریابی درشهر های ایران ( Company)


در این گام به مطالعه وضعیت خود شرکت می پردازیم.


۱)    بررسی می کنیم که خود شرکت چه مقدار در بازار سهیم است.


۲)    بررسی می کنیم که خود شرکت در بازار و بین مشتریان چه جایگاهی دارد


۳)    توانایی ها و پتانسیل ها،  ناتوانایی های شرکت را بررسی می کنیم


در این گام پس از مطالعه و جمع بندی موارد بالا به تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده می پردازیم. اطلاعاتی مثل: مقدار تولید، مقدار فروش، مقدار وفاداری مشتریان به محصولات


گام چهارم: بررسی عوامل محیطی در حال تغییر در بازار در طول تحقیقات بازاریابی درشهر های ایران( Changing environment):


در این گام  به مطالعه و بررسی عوامل محیطی موثر بر بازار محصول (فروش)می پردازیم.


عوامل محیطی عبارت است از عواملی  که شرکت تاثیر چندانی بر روی آن‌ها ندارند اما شرکت باید به آن‌ها بسیار دقت کنند تا در صورتی که لازم بود خود را با آن‌ها منطبق سازند. ابزاری به نام تحلیل PESTEL برای  بررسی شرایط محیطی اثرگذار در بازار وجود دارد است. این ابزار (تحلیل PESTEL) موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهد.


۱)    عامل های سیاسی(Political)


در این بخش بررسی می کنیم تا متوجه شویم آیا شرایط سیاسی داخلی و خارجی تاثیری بر روی بازار دارد؟ آیا در شرایطی که تحریم هستیم خللی در واردات مواد افزودنی محصول ایجاد می شود؟ آیا پس از تحریم واردات برند های روغن موتور توقف پیدا می کند؟


۲)    عامل های اقتصادی (ECONOMICS)


در این بخش بررسی می کنیم تا متوجه شویم آیا شرایط اقتصادی پایدار است؟ آیا شرایط اقتصادی در کاهش، رکود و یا افزایش است؟ سطح اقتصادی مشتریان در حال رشد و یا کاهش است؟ همچنین بررسی می کنیم تا بدانیم عوامل دیگری بر اقتصاد تاثیر گذار است یا خیر! آیا کاهش درآمد مشتریان باعث می شود تا آن ها به سراغ روغن موتورهایی با کیفیت پایین تر و ارزان قیمت بروند؟.


۳)    عامل های فرهنگی و اجتماعی (SOCIO-CULTURAL)پ


نرخ رشد جمعیت و شاخص سنی جامعه به چه صورت می باشد؟ و آیا ، تغییری می کند؟ آیا عامل فرهنگی و اجتماعی که موثر باشد وجود دارد؟تغییرات سنی جمعیت چه اثری بر روی مقدار تولید خودرو به تبععیت از آن بر مقدار مصرف از روغن موتور دارد؟آیا در جامعه فرهنگ مصرف از روغن موتورهای با کیفیت داخلی وجود دارد؟


۴)    عامل های تکنولوژیکی (TECHNOLOGY)


آیا تکنولوژی‌ جدیدی که می توان از آن استفاده کرد وجود دارد؟آیا استفاده از تکنولوژی‌های روز برکسب‌وکار شما تأثیرگذار است؟  آیا می شود از محصول شما جهت خودروهای جدید و مدل بالا استفاده کرد؟


۵)    عامل های محیطی زیست‌ (ENVIRONMENT)


آیا مسائل مربوط به محیطی زیست‌  بر فعالیت شما تاثیر گذار است؟ آیا محصولی که شما تولید می کنید یک روغن موتور سبز است؟ توجه به محیطی زیست‌  برای مشتریان محصول شما چه مقدار با اهمیت است؟


۶)    عامل های قانونی (LEGAL)


آیا قانون های مربوط به تجارت، مالی و حقوقی بر فعالیت شما تأثیری دارند؟ آیا مقدار واردات و صادرات روغن موتور بر روی فروش محصول شما اثری دارد


شما را متوجه این مهم می نماییم که گرد‌آوری اطلاعات مفید و مرتبط در خصوص  کلیه فعالیت های اقتصادی بسیار حائز اهمیت است ولی تحقیقات بازاریابی صرفا با هدف گردآوری اطلاعات انجام نمی گیرد بلکه مهم‌تر از گردآوری اطلاعات در خصوص هر کسب و کار، تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده می باشد. این اطلاعات بدست آمده باید طوری تجزیه و تحلیل گردد تا صاحب کسب‌ و کار با توجه به آن استراتژی بازاریابی و برنامه بازاریابی خود را تدوین نماید.


 باید بدانید که بررسی کامل و دقیق ۴ بعد تحقیقات بازاریابی (۴ C) برای برخی از مشاغل از پیچیدگی بسیار بالایی برخوردار است. به همین خاطر است که شرکت‌های فعال در این رابطه برای تحقیقات بازاریابی حق الزحمه های بسیار بالایی از صاحبان مشاغل می گیرند. چنانچه بعنوان یک استارت آپ یا شرکت های نوپا کار می‌ کنید و یا پول کافی و لازم برای انجام چنین تحقیاتی را ندارید، خودتان باید به بررسی ۴ بعد تحقیقات بازاریابی (۴ C)بپردازید و از اطلاعات بدست آمده برای ادامه کسب و کار خود استفاده نماید..


منبع: سایت تحقیقات بازاریابی پارک بازاریابی ایران

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی